Velikonočni rožmarinovi kruhki

500 g moke

3 žlice sladkorja

vrečka suhega kvasa

250 ml mlačne vode

4 žlice olivnega olja

zvrhana žlička soli

100 g rozin

3 vejice svežega rožmarina

 

  1. V večjo skledo stresemo moko. V sredini naredimo jamico, vanjo damo sladkor in kvas ter prilijemo približno pol vode. S prstom premešamo in pustimo stati 10 minut.
  2. Ko se kvasni nastavek rahlo speni, dodamo preostalo vodo, olje in sol ter vmesimo gladko testo. Gnetemo še dobrih pet minut, da postane elastično. Položimo ga v pomokano skledo, pokrijemo s prtičkom in pustimo vzhajati na toplem dobro uro.
  3. Rožmarinove vejice osmukamo in listke zmeljemo v kavnem mlinčku v prah. Testo še enkrat pregnetemo, dodamo rozine in rožmarin in razdelimo na deset delov. Iz vsakega oblikujemo hlebček, požloimo na pripravljen pekač in s škarjamo zarežemo križ. Hlebčke vzhajamo v pečici, ogreti na 50 stopinj, 20 minut. Povečamo temperaturo na 220 stopinj in pečemo od 15-20 minut.

* Pan di ramerino je majhen, velikonočen, sladek kruhek s hrustljavo skorjico in mehko sredico. Ramerino v toskanskem dialektu pomeni vejica rožmarina, ki daje temu kruhu unikaten okus. Najbolje je uporabiti mlade poganjke svežega rožmarina, lahko pa ga nadomestimo tudi s suhim. Recept izvira srednjeveške Toskane in se, kot vsi stari recepti, razlikuje od vasi do vasi. Tradicionalno so že blagoslovljene kruhke na veliki četrtek prodajali ulični prodajalci pred cerkvami.

 

Soparjeni testeni žepki, lahko v različnih barvah

(za 40 kom)

Polnilo: 200 g trdega belega tofuja

korenček

100 g gob šitake

150 g svežega zelja

2 mladi čebuli

košček ingverja

strok česna

olje

pol žličke soli

žlica koruznega škroba

žlica sojine omake

žlica miso paste

sveže mlet poper

Testo: 240 g bele moke

pol žličke soli

120 ml vroče vode

 

 

Korenček naribajte na zelo tanke rezance. Klobučke šitak tanko nalistajte, nato z ostrim nožem narežite na mini kockice. Zelje fino narežite ali naribajte kot za zeljno solato, nato na krajše trakce. Drobno nasekljate čebulo, tudi zeleni del, česen in ingver. Tofu podrobite s prsti. V ponvi segrejte olje in vse našteto prepražite. Solite in mešajte, da se zelenjava čisto malo zmehča, nikakor ne razkuhana. Ne dolivajte vode.

V sojini omaki razmešajte najprej škrob, nato še miso pasto. V popraženo zelenjavo vmešajte zgoščeno sojino omako in poprajte po okusu.

Medtem ko se polnilo hladi, pripravite testo. Zmešajte moko, sol in vročo vodo in testo razdelite na 40 enakih koščkov. Med dlanmi oblikujte kroglice in jih razvaljajte na škrobu v tanek krog. Valjanje na škrobu preprečuje lepljenje testa na podlago.

Vsak krog nadevajte in zapognite, da nastanejo žepki v obliki polmeseca. Na prepognjeni strani stisnite s prsti.

Testo lahko obarvate z naravnimi barvili. Rdečo barvo testa dobite tako, da  vodo nadomestite z vročim sokom rdeče pese, meni se iz neznanega razloga obnese samo kupljen sok. Za zeleno v vroči vodi zmiksajte špinačo ali v vročo vodo zamešajte dve žlički mache v prahu. Močna oranžna barva nastane, če v vročo vodo dodate kurkumo, za 240 g moke bo dovolj pol žličke. Za modro barvo kuhajte list rdečega zelja s četrt žličke sode bikarbone. Zanimiva barva je tudi črna. Dobi se aktivno oglje prav za kuhanje, 10 g zadostuje za kilogram moke.Obarvano vodo precedite in odmerite ustrezno količino. Voda naj bo zelo vroča.

Polnjene žepke, gyoze, skuhajte v soparilniku ali popecite v ponvi. Pecite jih samo na eni strani. Ponev naj bo pokrita, tako da se zgoraj soparijo.

Ponudite kot  prigrizek.

 

Šparglji z omako

(za štiri)

šopek gojenih špargljev

zvezdnati janež

dve žlici olja

smetana za kuhanje

(na primer sojina)

sol in sveže mlet poper

mlada čebula

 

Maščobo segrejemo v ponvi (jaz sem uporabila kokosovo maščobo) in na njej popražimo cel zvezdnati janež, da se z njim odišavi. Odstavimo in zvezdnati janež poberemo iz ponve, prilijemo smetano ter prevremo. Solimo in popramo po okusu. Omako mešamo, da se zgosti, nato odmaknemo z ognja, da se ohladi.

Tanko mlado čebulo narežemo na obročke z zelenim delom vred.

Šparglje kratko blanširamo kakšne tri minute. Vsekakor naj ostanejo čvrsti. Na krožniku jih malo polijemo z omako, ostalo ponudimo posebej, in posipamo s čebulnimi obročki. Super gre z dobrim kruhom.

 

Komplicirana ampak res bogata enolončnica iz pečene buče s cmočki

(za dva)

Juha:

20 dag oranžne buče

(hokaido)

skodelica namočene leče

(rjava ali rumena)

žlica ali dve oljčnega olja

žlica cele kumine

sol in poper

pol litra jušne osnove,

čiste zelenjavne juhe

ali vode

nekaj listov mlade špinače

žlica pinjol

limona

malo svežega peteršilja ali koriandra

(ni nujno)

Cmočki:

4 žlice bulgurja

manjša čebula

sveža  meta (če je)

pol žličke mletega koriandra

ali par vejic svežega

približno 3 žlice moke

žlica maščobe

(na primer kokosovega masla)

malo soli in popra

 

 

Za pripravo te juhe si je treba vzeti nekaj časa. Ni zahtevna, je pa z njo precej dela. Za začetek v ponvi brez maščobe popražimo kumino. Ko zadiši, odstavimo in ohladimo, nato pa kumino zdrobimo v možnarju ali zmeljemo v kavnem mlinčku. Nato očistimo bučo – prerežemo in z žlico odstranimo vlakna s semeni, olupimo z lupilcem (z nožem je res zahtevno). Narežemo jo na kocke in damo v dobro ponev, kjer se ne bo prijemala med peko. Polijemo z oljčnim oljem in pečemo pri srednji temperaturi, da dobi lepo zapečeno barvo. Vmes solimo, popramo in radodarno posipamo z zdrobljeno praženo kumino. Polovico pečene buče damo v kozico, ostalo prihranimo. V posodo stresemo namočeno, oprano lečo, zalijemo z zelenjavno jušno osnovo ali vročo vodo in počasi kuhamo približno 40 minut – odvisno od vrste leče. Pazimo, da se ne razkuha (buča se seveda bo).

Medtem se lotimo cmočkov. V skledi zmešamo vse sestavine: bulgur, res fino nasekljano čebulo, moko, ščepec soli, malo mletega popra, natrgane lističe mete, koriander, stopljeno maščobo in žlico ali dve vode – le toliko, da nastane testo. Močno pognetemo, in če ne drži skupaj, dodamo še malo vode. Pustimo deset minut, toliko da v drugi posodi zavre voda. Z žličko zajemamo bulgur, med dlanmi oblikujemo cmoke in jih polagamo na pomokano desko. Zmanjšamo temperaturo, da voda le narahlo vre, cmočke povaljamo po moki in jih previdno spuščamo v posodo. Iz sestavin dobimo približno deset cmočkov.

Kuhamo pokrite, približno dvajset minut, lahko tudi dlje, če se nam zdijo trdi. Pobiramo jih s penavko.

Približno tretjino juhe pretlačimo s paličnim mikserjem ali v blenderju in precedimo nazaj v lonec. Dodamo na tanke trakove narezano mlado špinačo, preostalo pečeno bučo in začinimo z limonovim sokom. Ne kuhamo več.

Pinjole popražimo v ponvi brez maščobe. Juho preložimo v skledo za serviranje ali na krožnike. Posipamo s praženimi pinjolami in, če želimo, tudi z nasekljanim peteršiljem ali koriandrovimi listi. Ponudimo vročo.

 

Koprive v kremni omaki

(za dva)

150 g vršičkov kopriv

50 g moke

sol in poper

2 stroka česna

muškatni orešček

(ni nujno)

3 žlice olja

 

Na koprive se lahko zanesemo, trdožive so in nikoli ne pozebejo. Za ta recept naberite le vršičke, recimo zgornjih šest listov s stebelcem vred. Najboljše so mlade koprive, lahko pa jih trgate vse do cvetenja. Iz kopriv pripravite odlično omako z bešamelom tako kot iz špinače, kremno juho s krompirjem ali nadev za lazanjo. Brez skrbi, kuhane in zmiksane koprive ne pečejo.

Koprive poparite s slano vodo in pustite tako par minut. Tekočino prihranite, koprive pa gladko zmiksajte s česnom. 

V ponvi na olju razpustite moko, preden začne rumeneti, zalijte s hladno vodo in z metlico hitro mešajte, da nastane zelo gosta krema. Znižajte temperaturo in kuhajte minuto ali dve ob stalnem mešanju, solite, poprajte in naribajte malo muškatnega oreščka, ne preveč. Nato dodajte koprive in  prilijte toliko tekočine, v kateri so se kuhale, da bo omaka še vedno precej gosta. Mešajte in pokuhajte, da omaka izgubi okus po moki. To je trik dobrega bešamela.

Klasika za zraven je pire krompir, zanimiva je tudi s širokimi rezanci, njoki ali kot nadev za lazanjo.

 

Kruh z divjimi šparglji

žlica droži

400 g bele moke

100 g pirine polnozrnate

10 g soli

manjši šopek divjih špargljev

(ali lobodike, divjega hmelja, čemaža, škrbinke, kopriv…)

 

Marsikdo se je v zadnjih tednih naučil peči kruh. Pri nas pečemo z drožmi in veseli sva, da marsikje vzgajajo svoj kvas, ki je prišel iz naše mini pekarne. Lažje je, kot bi si mislili in opogumljam vas, da tudi vi poskusite, če še niste. Za praznike bi lahko spekli nekaj posebnega, kruh s šparglji. Recept sva dobili od none od prijatelja, ki se je čudila, da po več desetletjih trgovinskega kruha vnuka to spet zanima. Tudi nona je pekla z drožmi, zato je ponavljala, da mora najprej imeti kvas, brez tega da ne bo nič.

Žlico droži zmešajte s 100 g bele moke in 100 g vode. Nastavek pustite čez noč pri sobni temperaturi. Naslednji dan nastavku dodajte 300 g bele moke, 100 g pirine polnozrnate, 10 g soli in 250 vode, premešajte in nato čez dan večkrat razvlecite in prepognite testo.    

Šparglje nalomite, uporabite le vršičke in zgornji del stebelca, pokuhajte 3 minute, odcedite in ohladite. Tekočino porabite drugje, prav tako pokuhajte olesenela stebla. Dodajte kakšni juhi ali uporabite za zalivanje na primer bešamela.

Popoldne v testo zamesite šparglje, oblikujte hlebček ali štruco, postavite v vzhajalno košarico na pomokano krpo (najboljša je lanena) in pokrijte z vogalom krpe. Ko malo vzhaja, čez košarico poveznite stekleno skledo ali pa jo pokrijte s plastično vrečko, da se testo povrhu ne izsuši. Do jutra naj vzhaja v hladilniku. Zjutraj kruh preložite v pekač, z britvico naredite nekaj zarez in pecite v prej ogreti pečici na 220 stopinj približno pol ure.

 

Velikonočna torta

250 g moke

200 g sladkorja

1 jabolko

240 ml sojinega mleka

170 ml oljčnega olja

2 žlici limonovega soka

naribana lupinica dveh eko limon

zvrhana žlička naravnega pecilnega praška

pol žličke sode bikarbone

ščep soli

sladkor v prahu

V manjšem tortnem modelu (premer 23 cm) specite rahlo pecivo, ki spominja na šarkelj, pinco in podobne velikonočne dobrote. Priprava je preprosta, še bolj pa sestavine; torta je brez jajc, mleka in masla. Navdušila vas bo s krhko skorjico in nežno sredico, vsekakor recept, ki ga boste ponavljali.

Pečico ogrejte na 180 stopinj.

Jabolko skuhajte in pretlačite v čežano s čim manj tekočine.

Papir za peko izrežite v velikosti dna tortnega modela.

V skledi zmešajte moko, pecilni, sol in sodo bikarbono. Ostale sestavine zmešajte v drugi skledi. Mešajte, da se olje lepo poveže s čežano. Na koncu hitro ročno zmešajte suhe in mokre sestavine (ne z mikserjem) in zlijte v model, obložen s papirjem za peko.

Pecite 45 minut. Če se povrhu preveč zapeka, pokrijte z vlažnim papirjem za peko.

Z rezilom noža, ki ga potisnete do sredine torte, preverite, ali je že pečena – na rezilu ne sme biti sledi biskvita.

Ohlajeno torto posipajte s sladkorjem v prahu.