Modul Nove šole Tibetanske vaje
Težko je najti kaj bolj univerzalnega s področja naravnega zdravljenja kot so tibetanske vaje. Primerne so tako rekoč za vsakogar, za ženkse, moške, otroke, mlade, starejše, za gibčne in bolj nerodne. Z upoštevanjem nekih osnovnih napotkov jih lahko izvaja prav vsak, ki želi ohraniti vitalnost ali pa si jo povrniti.
tibetanske vaje?
Pred kratkim mi je učenka reikija povedala, da je bila zanjo največja prelomnica v življenju, ko sem ji posredovala energijsko podporo iz Indije. Občutila jo je zelo intenzivno kot valovanje energije, toploto in mojo prisotnost. V resnici to ni nič kaj takšnega. Vsak se tega lahko nauči. Fiziki znajo pojasniti ta pojav tudi v znanstvenem jeziku.
Od bioenergetika se pogosto pričakuje nekakšen čudež. Ne rečem, da to ni možno. Že samo sprejemanje energijske podpore, doživljanje sebe kot duhovnega bitja in občutenje, da se nekaj dogaja, česar prej še nikoli niste občutili, lahko vaš svet obrne na glavo in v vas sproži samoozdravitvene procese. Vsak človek ima tudi svojo svobodno voljo in usodo, kar mora vsak bioenergetik spoštovati. Včasih že s samimi najboljšimi nameni, da bi pomagali, lahko posegamo, kamor ne bi smeli. Zato je za zdravilca nujno poznavanje etike, ki je lahko prirojena ali privzgojena, če ne, se jo je treba naučiti na ustreznem izobraževanju.
Zdravljenje z bioenergijo zajema vse tehnike, pri katerih terapevt, ki ima ustrezne sposobnosti in znanje, z zavestno odločitvijo posreduje drugi osebi energijsko podporo. Tudi reiki lahko uvršamo med takšne metode.
Klasična medicina se že zanima za bioenergijsko podporo zdravjenju in nekateri zdravniki niso več tako zelo odklonilni, kar daje upanje, da se bosta oba pristopa nekoč podpirala v dobro pacienta. Bioenergija in klasična medicina se nikakor ne izključujeta, temveč odlično dopolnjujeta. V nekaterih bolnišnicah po svetu je reiki že dopolnilno zdravljenje in poročajo, da so učinki izjemni.
Zdravljenje z bioenergijo ima dolgo tradicijo in je najverjetneje staro toliko kot človek. Vsak dotik druge osebe z iskreno željo, da ji pomagamo v stiski in pripravljenost te osebe, da takšno pomoč sprejme, lahko imenujemo zdravljenje z bioenergijo. Domnevam, da ta sposobnost energijske podpore ni lastna samo človeku, ampak da jo imajo in uporabljajo tudi živali.
Načini posredovanja energijske podpore so znani v vseh starih kulturah in niso nekaj, kar bi si izmislili v zadnjih letih. V starem Egiptu je bila na primer znana praksa, da so svečeniki usmerili dlani proti bolnim in jim tako posredovali zdravilno energijo, prizori pa so se ohranili na risbah in v zapisih. Filozofski in zdravilni koncepti o energijskem ustroju človeka se prvič oblikujejo nekje pred 5.000 leti kot indijska in kasneje kitajska tradicionalna medicina, iz katerih še danes nastajajo novi pristopi v naravnem zdravljenju. V zahodni civilizaciji smo o zdravilnem dotiku spregovorili precej pozno, šele v času Hipokrata v stari Grčiji. Tehnika polaganja rok ali pomikanja nad prizadetim delom telesa je veljala za običajno prakso in ne za nekaj skrivnostnega. Ko se je začela razvijati znanstvena medicina, je zdravljenje z energijo prišlo v roke zdravilcev laikov. Zanimivo pa je, da je temelje sodobnemu zdravljenju z bioenergijo postavila prav znanstvenica, ameriška doktorica fizike Barbara Ann Brennan.
Pred vadbo ne jemo, zaželeno pa je, da spijemo kozarec vode, odpremo okno ali vsaj prezračimo prostor, kjer jih bomo izvajali. Če imamo jogisko podlago, bo bolj prijetno, lahko pa jih izvajamo tudi na tleh, na tepihu, na leseni terasi ali kje na vrtu, kar je itak najlepše. Ni pomembno, da vsako vajo popolnoma izvedemo, lahko si le predstavljamo, kako bi jo izvedli. Vsakič bomo bližje temu, kar smo si zastavili za cilj. Zdi se mi pa pomembno, da upoštevamo ritem vdiha in izdiha pri posameznih vajah in da dihamo s polnimi pljuči. Po vsaki vaji počivamo in šele ko se umirimo, nadaljujemo z naslednjo. To je še posebno zaželeno po zadnji vaji.
Koliko ponovitev vsake vaje? Prva vaja je vrtenje in pri tej ne štejemo. Ostale štiri ponavljamo po trikrat in počasi povečujemo, na primer vsak teden po dve ponovitvi več. Meni osebno se ne zdi potrebno, da bi jih ponavljali 21-krat, kar je največ ponovitev, če nismo ravno v takšni življenjski situaciji, da bi nam to res koristilo. Zadostujejo tudi tri ponovitve, ki jih izvajamo do sebe prijazno, pravilno in predvsem redno vsako jutro.
Vaj se lahko naučite iz knjige Vrelec mladosti, najdete jih na spletu, najboljše pa je, če poiščete koga, ki jih prakticira že dolgo in vas bo navdušil, da vztrajate. Vadimo jih tudi v Novi šoli za terapevte v Ljubljani, ki pravkar vpisuje novo generacijo slušateljev.
Zakaj bi delali tibetanske vaje?
-
za več energije,
-
boljše počutje,
-
za revitalizacijo,
-
znižanje telesne teže,
-
gibljivost telesa,
-
pomlajevanje.
Modul Tibetanske vaje
BEBA SPLICHAL
Beba je ustanoviteljica in vodja Nove šole, učiteljica celostnega reikija kot načina življenja, umirjanja, meditacije in sproščanja.
Z reikijem postanemo sočutnejši, dovzetnejši, bolj uravnovešeni, uporabljamo ga za energijsko podporo (samozdravljenje) in za posredovnje drugim (znano kot polaganje rok in pošiljanje energijske podpore na daljavo).
Dolgoletna predavateljica vodi šolo za naravno zdravljenje, kjer poleg reikija seznanja z zdravim prehranjevanjem in dnevno rutino, uči zaznavanje biopolja, razvijanje intuicije, tibetanske vaje, meditacijo, karmično diagnostiko, regresoterapijo in dinamiko skupine.
Metodo dinamike skupine je razvila skozi 15-letno prakso v kombinaciji različnih tehnik duhovnega razvoja. Izven programa šole je na urniku enkrat mesečno.