Modul Feldenkrais metoda
FELDENKRAIS METODA: UČENJE GIBANJA ZA BOLJŠE ŽIVLJENJE
Feldenkrais metoda je revolucionaren pristop, ki povezuje gibanje, zavedanje in učenje. Ustanovitelj, dr. Moshe Feldenkrais, je po štiridesetih letih raziskav razvil sistem, ki izboljšuje tako telesno kot umsko učinkovitost in je primeren za vsakogar, ne glede na starost, telesno pripravljenost ali izkušnje.
Metoda izkorišča naravno sposobnost možganov, da se učijo in prilagajajo. S prepoznavanjem svojih gibalnih navad in raziskovanjem novih možnosti gibanja pridobimo lahkotnost, večjo učinkovitost in dobro počutje. Rezultati vključujejo boljšo držo, večjo gibljivost, zmanjšanje bolečin in odpravo posledic stresa.
Feldenkrais metoda uporablja dva načina somatskega učenja:
Ozaveščanje skozi gibanje (ATM): Skupinske učne ure, kjer s pomočjo usmerjenih navodil raziskujete gibanje. Vaje so zasnovane tako, da vključujejo pozornost, domišljijo in zaznavo, kar vodi do boljšega zavedanja gibalnih navad in ustvarjanja novih, funkcionalnih vzorcev.
Funkcionalna integracija (FI): Individualno delo, kjer učitelj s pomočjo nežnih dotikov in gibov organizira vaše telo in gibanje. Ta proces je prilagojen vsakemu posamezniku in temelji na sproščenosti ter naravni reorganizaciji telesa.
Pri obeh pristopih so glavni cilji udobje, lahkotnost in kakovost gibanja.
- Zdravje in rehabilitacija: Blaži bolečine v hrbtenici, sklepih in mišicah ter pospešuje okrevanje po poškodbah ali operacijah.
- Nevrološke težave: Pomaga pri Parkinsonovi bolezni, multipli sklerozi, cerebralni paralizi in drugih stanjih, ki zahtevajo boljšo koordinacijo in zavedanje.
- Športniki in umetniki: Povečuje učinkovitost, izboljšuje koordinacijo ter zmanjšuje tveganje za poškodbe.
- Otroci s posebnimi potrebami: Spodbuja razvoj gibalnih in kognitivnih sposobnosti.
- Starejši: Pomaga pri ohranjanju vitalnosti, ravnotežja in gibljivosti.
Več kot tisoč preprostih gibalnih vaj, ki ustvarjajo nove vzorce gibanja. Vključujejo pozornost, zaznavo telesa in domišljijo.
Metoda je primerna za zmanjševanjje stresa, sproščanje, lajšanje bolečin, izboljšanje stanja pri ortopedskih, nevroloških in učnih težavah.
Pogosto jo uporabljajo poklicni športniki, plesalci, igralci, glasbeniki, osebe z oteženim gibanjem, po poškodbah, pri telesni izčrpanosti, za zavedanje gibanja svojega telesa in izboljšanje drže. Primerna je za vse, vendar določena bolezenska stanja zahtevajo prilagoditve.
Obstajata dva načina prakticiranja, in sicer v skupini (ozaveščanje skozi gib) in individualno (funkcionalna integracija).
Feldenkrais metoda
NEDA BRAS
Neda Popović Bras, univ.dipl.psih, je raziskovalka gibanja vseh vrst, najbolj tistega ne-giba, ki se še ni zgodil, ki je pripravljen in čaka. Skoraj trideset let vadi in uči qigong in taiji. Po štirih letih študija metode feldenkrais na Dunaju je pridobila certifikat za vodenje skupin, ozaveščanje skozi gibanje (ATM), in izvajanje individualne terapije s funkcionalno integracijo (FI).
V Novi šoli vodi delavnico ozaveščanja skozi gibanje po Feldenkrais metodi.
Gibe se običajno izvaja leže ali sede, in sicer tako, da se upošteva tempo in gibalni razpon vsakega udeleženca. Udobje, lahkost in kakovost gibanja so glavna merila pri teh vajah, usmerjenih k razvijanju večjega nadzora nad tem, kar delamo in kako to delamo.
Metoda feldenkrais povečuje gibljivost in razpon giba, izboljšuje gibalno usklajenost in prožnost, vitalnost, jasnost, širi samozavedanje ter izboljšuje posameznikovo podobo o sebi. Spodbuja, da se močneje opremo na okostje; okostje je tisti del, ki naj nosi težo. Pogosto se dogaja, da premalo uporabljamo svoj skelet in preobremenjujemo mišice, zato smo utrujeni in se slabo počutimo.