Modul Feldenkrais metoda
FELDENKRAIS METODA, kot jo opisuje avtor: »Živčni sistem nam dopušča tri stvari. Daje nam podatke o telesu, podatke o okolju in zvedavost, da se z obojim ukvarjamo.«
– Moshe Feldenkrais
Metoda somatske vzgoje, ki jo je po več kot štiridesetih letih proučevanja in raziskav razvil dr. Moshe Feldenkrais, je revolucionaren pristop k razumevanju, kako deluje človek, in k izboljšavi tako telesne kot umske učinkovitosti. Fledenkrais vaje uporabljajo gibanje in pozornost za izboljšavo naše naravne zmožnosti, da vse svoje življenje spoznavamo, se učimo, spreminjamo in se nenehno razvijamo. Primerna je za vsakogar, ki želi izboljšati kakovost svojega vsakodnevnega življenja in dejavnosti.
S tem da razumete in prepoznate svoje gibalne navade, se lahko naučite in pridobite alternative, ki vam omogočajo več neprisiljenosti in dobrega počutja. Metoda Feldenkreis v vaš prid izkorišča prirojeno sposobnost možganov, da se učijo, in njihovega potenciala za vseživljenjski razvoj in rast.
Uporabnost te metode zaobsega različna področja, od lajšanja bolečin, izboljšav pri ortopedskih, nevroloških in učnih težavah, do izboljšane storilnosti pri poklicnih športnikih, plesalcih, glasbenikih in igralcih.
Metoda Moshea Feldenkraisa uporablja dva načina učenja in sicer v skupinah (ozaveščanje skozi gib) in individualno (funkcionalna integracija).
Vaje ozaveščanja skozi gib so skupinske učne ure. Udeležence z navodili vodimo skozi niz strukturiranih gibalnih zaporedij, ki zaprežejo človekovo pozornost, zaznavo in domišljijo. Vaje ustvarijo nove vzorce gibanja, saj so oblikovane tako, da vzbujajo večji skupni učinek(sinergijo) medsebojnega dopolnjevanja več dejavnikov pri človeku. Sčasoma se udeleženci začnejo bolje zavedati svojih gibalnih navad, kar jim omogoča vzpostavitev novih vzorcev vedenja. V metodi je zaobseženih več kot tisoč različnih vaj, z gibi, ki segajo od razvojno zasnovanih vzorcev do inovativnih in novih konfiguracij.
Več kot tisoč preprostih gibalnih vaj, ki ustvarjajo nove vzorce gibanja. Vključujejo pozornost, zaznavo telesa in domišljijo.
Metoda je primerna za zmanjševanjje stresa, sproščanje, lajšanje bolečin, izboljšanje stanja pri ortopedskih, nevroloških in učnih težavah.
Pogosto jo uporabljajo poklicni športniki, plesalci, igralci, glasbeniki, osebe z oteženim gibanjem, po poškodbah, pri telesni izčrpanosti, za zavedanje gibanja svojega telesa in izboljšanje drže. Primerna je za vse, vendar določena bolezenska stanja zahtevajo prilagoditve.
Obstajata dva načina prakticiranja, in sicer v skupini (ozaveščanje skozi gib) in individualno (funkcionalna integracija).
Modul Feldenkrais
NEDA BRAS
Neda Popović Bras, univ.dipl.psih, je raziskovalka gibanja vseh vrst, najbolj tistega ne-giba, ki se še ni zgodil, ki je pripravljen in čaka. Skoraj trideset let vadi in uči qigong in taiji. Po štirih letih študija metode feldenkrais na Dunaju je pridobila certifikat za vodenje skupin, ozaveščanje skozi gibanje (ATM), in izvajanje individualne terapije s funkcionalno integracijo (FI).
V Novi šoli vodi delavnico ozaveščanja skozi gibanje po metodi feldenkrais.
Gibe se običajno izvaja leže ali sede, in sicer tako, da se upošteva tempo in gibalni razpon vsakega udeleženca. Udobje, lahkost in kakovost gibanja so glavna merila pri teh vajah, usmerjenih k razvijanju večjega nadzora nad tem, kar delamo in kako to delamo.
Metoda feldenkrais povečuje gibljivost in razpon giba, izboljšuje gibalno usklajenost in prožnost, vitalnost, jasnost, širi samozavedanje ter izboljšuje posameznikovo podobo o sebi. Spodbuja, da se močneje opremo na okostje; okostje je tisti del, ki naj nosi težo. Pogosto se dogaja, da premalo uporabljamo svoj skelet in preobremenjujemo mišice, zato smo utrujeni in se slabo počutimo.